مسواک زدن درست

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

آخرین مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  پر مخاطب ها

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

  یکی از اساسی ترین کارهایی که انسان ها می بایست برای نگهداری درست دندان های خود و از سنین کودکی انجام دهند ، انجام درست مسواک زدن است . برای یادگیری این کار ، والدین یکی از اولین الگوها و معلمانی هستند که کودک از آن ها تقلید خواهد کرد و والدین نقش اساسی و پررنگی در درست انجام دادن این کار دارند .

  نگهداری درست از دندان های کودک از زمان رویش اولین دندان او توسط والدینش آغاز می شود ، اما متاسفانه برخی از کودکان در برابر این کار از خود مقاومت نشان می دهند که باعث کلافگی مادر و پدر خود می شوند .

  البته در دنیای امروز با پیشرفت تکنولوژی و انتقال سریع اطلاعات ، حتی در دوردست ترین مناطق جهان ، سطح دانش و اطلاعات بهداشتی جوامع بسیار پیشرفت کرده است به طوریکه کمتر کسی را می توان دید که حداقل روزی یکبار دندان های خود را مسواک نزند ، اما نکته اساسی طریقه درست انجام این کار است که تنها با آموزش های لازم و اطلاع رسانی های دقیق قابل انتقال به عموم است .

  • آموزش روش درست مسواک زدن به کودکان

  1. در مرحله اول باید یک مسواک مناسب و ترجیحا نرم را برای کودک خود تهیه کنید .

  2. کمی خمیر دندان که برای کودکان تهیه شده و حاوی فلوراید است را روی مسواک کودک بمالید .

  3. اگر سن کودک شما کم است بهتر است کودک را روی زانوی خود بنشانید ، به طوریکه صورتش ، پشت به شما باشد . در این حالت می توانید سر کودک را کمی به سمت بالا و عقب هدایت کنید و شروع به مسواک زدن دندان های او کنید .

  4. بهتر است زاویه ای که مسواک با دندان کودک قرار می گیرد ، تقریبا 45 درجه باشد .

  5. برای مسواک زدن سطح بیرونی و درونی دندان های کودک ، مسواک را به آرامی و به صورت دورانی روی دندان های کودک بکشید .

  6. سعی کنید سطح جویدن دندان های کودک را هم مسواک بزنید . این کار را می توانید با جلو و عقب بردن مسواک روی دندان او انجام دهید.

  7. برای بیشتر تمیز شدن دندان های کودک ، می توانید حداقل روزی یکبار ، دندان های او را نخ دندان بکشید . البته استفاده از نخ دندان های دارای دسته ، می تواند انجام این کار را برای شما آسان تر کند .

  8. بهتر است دندان های کودک را روزی دوبار، یکبار صبح و یکبار شب ها مسواک کنید .

  9. تعویض مسواک ها می بایست هر 3 ماه یکبار صورت گیرد .

  برای آنکه فرزندتان بتواند لذت انجام مسواک زدن را درک کند بهتر است گاهی اجازه دهید خودش به تنهایی این کار را انجام دهد . درست است که او نمی تواند این را به بهترین نحو ممکن انجام دهد ولی با انجام این کار ، حس اعتماد به نفس در او تقویت خواهد شد . البته شما می توانید این کار را به صورت نوبتی نیز انجام دهید و از تمیز شدن دندان کودک نیز اطمینان حاصل کنید.

  • عواقب مسواک نزدن را برای کودک توضیح دهید .

  با توجه به سن و درک کودک می توانید ضررها و مشکلاتی که مسواک نزدن می تواند برای سلامتی او به وجود می آورد را برایش شرح دهید . مثلا توضیح دهید با عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ، دچار زردی دندان ها خواهد شد و یا می توانید عکس هایی از دندان های پوسیده را به کودک خود نشان دهید . اما هیچ وقت کودک را از دندانپزشک و یا آمپول نترسانید .

  مسواک زدن-parhamdentistry

  نویسنده : حمید قلی خانی بازدید : 1 تاريخ : يکشنبه 21 آبان 1396 ساعت: 7:31
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها