تولد باسعادت کریمه ال الله فاطمه معصومه سلام الله علیها تهنیت

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

ج: تولد باسعادت کریمه ال الله فاطمه معصومه سلام الله علیها تهنیت

_ روايات منقول از بي بي حضرت معصومه (سلام الله علیها)
از ويژگي هاي بارز حضرتش آگاهي وافر و كامل به علوم آل الله (عليهم صلوهالله ) و علوم اسلامي بوده است كه آن را براي ديگران و آيندگان نقل كرده اند بنابراين ايشان از راويان و محدثان به شمار مي رفتند چنانچه در ذيل به احاديث و رواياتي منقول از ايشان اشارتي مي نمائيم .
هر چند روايات رسيده از ايشان اندك مي باشد ولي در اين مختصر به گوشه از آنها اشارتي مي نمائيم.
1 _ در كتاب الغدير علامه اميني به نقل اهل سنت در حديث غدیر و « منزلت » از ايشان منقول است .
عن فاطمه بنت موسي بن جعفر و عن ... عن فاطمه بنت رسول الله قالت: أنسيتم قول رسول الله يوم غدير خم « من كنت مولاه فعلي مولاه» و قوله «انت مني بمنزله هارون من موسي» . (الغدير ج 1 ص197).
2 _ حضرت معصومه با چند واسطه از صفيه عمه رسول خدا نقل مي كند: وقتي امام حسين(علیه السلام) چشم به جهان گشود رسول خدا به من فرمود اي عمه فرزندم را نزد من بياور عرض كردم هنوز او را پاكيزه نكرده ام فرمود اي عمه آيا تو مي خواهي او را پاكيزه كني؟ همانا خداوند متعال او را پاك و پاكيزه نموده است . (الامالي ص 82 - كتاب فاطمه بنت الامام الكاظم محمد هادي اميني ص 61).
3 _ حضرت معصومه در ساوه وقتي بيمار شدند ( به نقلي مسموم شدند ) فرمودند مرا به قم ببرند زيرا از پدرم شنيدم كه فرمود : قم مركز شيعيان ما مي باشد . (فروغي از كوثر 49).
4 _ عن فاطمه بنت موسي بن جعفر عن ... عن فاطمه بنت رسول الله قالت : قال رسول الله (صلی الله علیه و آله): الا من مات علي حبّ آل محمّد مات شهيدا . (اللولو الثمينه فيالآثار المعنعته المرويّه 136 ه . ق در مصر ). به نقل كتاب گنجينه دانشمندان (شيخ محمد رازي) ج 1 ص 16 _ 17 و آثار الحجه (ج 1 ص 8).
و حديث حضرت فاطمه از حضرت زهرا (سلام الله عليها ) نقل مي كند كه فرمود از رسول خدا شنيدم فرمود هنگامي كه به معراج رفتم وارد بهشت شدم در آنجا قصري از درّ سفيد ميان خالي ديدم كه دَرِ آن قصر به درُّ و ياقوت آراسته شده بود و بر در آن پرده اي آويخته بود سرم را به سوي آن بلند كردم ديدم بر روي آن چنين نوشته :
«لا اله الا الله محمد رسول الله علي ولي القوم»
به آن پرده نگاه كردم ديدم در آن نوشته : بُخٍّ بُخٍّ مَن مِثلُ شيعَتِه عَلِيٍّ؟
وارد آن قصر شدم در ميان آن قصري از عقيق سرخ ميان خالي ديدم داراي دري از نقره آراسته به زبرجد .
و بر آن در پرده اي آويخته بود سرم را بلند كردم ديدم بر روي آن چنين نوشته شده «محمد رسول الله علي وصي المصطفي» پس در آن پرده ديدم چنين نوشته بود. «بشر شيعته علي بطيب المولد» .
در ميان آن قصر رفتم ديدم قصر ديگري از زمرد سبز ميان خالي است كه زيباتر از آن نديده بودم داراي دَري از ياقوت سرخ آراسته به درُّ بود پرده اي بر آن آويخته بود سرم را بلند ديدم روي آن پرده چنين نوشته .
«شيعَتُه عَلِيٍّ هُمُ الفائِزون» .
به جبرئيل گفتم حبيبم اين قصر از آن كيست ؟ گفت : اين قصر از آن پسر عمو و وصي تو علي (علیه السلام) است همه مردم در روز قيامت پا برهنه و عريان محشور مي شوند جز شيعيان علي(علیه السلام) در آن روز مردم به نامهاي مادرانشان خوانده مي شوند جز شيعه علي كه به نامهاي پدرانشان خوانده مي شوند گفتم اي حبيبم جبرئيل منظور چيست ؟ گفت : لانَّهُم أُحِبُّو علياً فَطابَ مَولِدهم .
به درستی که آنها چون علی (علیه السلام) را دوست دارند پس پاک سرشت و حلال زاده هستند.

...
نویسنده : حمید قلی خانی بازدید : 10 تاريخ : دوشنبه 2 مرداد 1396 ساعت: 17:02

close
تبلیغات در اینترنت